Uudised

Meie lehel www.pets.ee on hakanud tekkima koeri märgiga "CHEDA"

Postitatud: 20 Juuli 2020 00:00
Meie lehel www.pets.ee on hakanud tekkima koeri märgiga "CHEDA"

Mis on CHEDA?
See on euroopa sertifikaadi nimetus koerte kommertsimpodile EL riiki. See tähendab, et koerad on toodud Eestisse riigist, mis ei kuulu ELi, antud juhul Venemaalt, seda omakorda kõikide kommertsimpordinõuete kohaselt. See tähendab, et absoluutselt kõik tingimused on täidetud, vormistatud on kõik piiriületamisel vajalikud dokumendid, nagu on ka teostatud kontroll mõlema riigi veterinaaride poolt, on olemas ka luba Eesti Veterinaarametilt. See on väga keeruline, aga täiesti võimalik.

Milliseid koeri me toome?
Need on erinevad koerad, kuid alati kurva saatusega. Me ei võta lihtsaid juhtumeid, kes nagunii seal endale kodu leiavad. Me võtame koeri, kes on kaua aega ringi seigelnud, kes vajavad abi, tihti veterinaarabi, keda on tarvis ravida ja taastada, nii füüsiliselt kui moraalselt. Tegemist on murtud, paraku just inimese poolt murtud koertega. Esmase töö me teostame Moskvas ja edasi, kui koerad on valmis vaktsiinideks ning terveks eluks, me valmistame neid meie hoiupaika saatmiseks, edaspidi, juba meie hoiupaigas tihti teostame steriliseerimise/kastreerimise, teistkordse vaktsineerimise ning saadame neid uudesse kodudesse laiali, olles lisaks andnud neile rohtu usside ning kirpude vastu.

Teil on seal ka tõukoeri!
On ka tõukoeri ja üsna sageli. Kust me need saame? Tihti juhtub nii, et nendest lihtsalt loovutakse (jah, nii nagu meilgi siin Eestis) loovutuskirja alusel. Kuid enamasti visatakse neid tänavale, kus nad leitakse meie Moskva vabatahtlike poolt; neid taastatakse, tehakse osaliselt korda ning valmistatakse meie hoiupaika saatmiseks, kus me jällegi tegeleme nende opereerimisega (kui seda ei ole jõutud Moskvas ära teha), käime läbi Hoiupaiga SPA’st ja suuname uude koju. Sageli on need ära ostetud (loe: päästetud) kehvade kasvatajate ehk millerite käest, õudsatest tingimustest, kus neid kasutati igal jooksuajal, hoides loomi täiesti ebasobivates tingimustes. Hiljuti saabus meile üks samojeedi koer, kes osteti ära inimeste käest (muudmoodi ei saanud) sest koera oli värvitud, et omastada talle erkroosat värvust - sest nii saab ju turistide lõbuks ilusamaid pilte teha! See, millistena tulevad need loomad meilt, meie Loomade Hoiupaigast suundudes uude kodudesse, lõpptulemus - see on suur töö, paljude inimeste poolt tehtud suur töö.

Miks mitte Eestist?
Kõik on lihtne. Ma olen korduvalt pakkunud oma abi paljudele varjupaikadele ja inimestele, kes tegelevad loomadele kodude leidmisega siin, meie Eestis, sest minu hoiupaiga võimsus võimaldab aidata tõepoolest suurt loomade hulka. Hoiupaiga läbilaskevõime on ülisuur, meile helistab väga palju inimesi, koerad leiavad omale kiiresti ning väga häid kodusid! Kuid vastuseks on alati kõlanud üks ja sama: te tapate ära, te panete magama, meil ei ole abi vaja, me oleme kuulnud küll ja nii edasi samas vaimus. Ühesõnaga, olen aru saanud, et suletud ustesse ma enam koputama ei hakka ning pakkusin oma abi nendele, kes reaalselt on valmis minuga koos töötama, ilma tobedaid küsimusi esitamata, sest ma ei hakka kellelegi midagi tõestama ja seda enam, selle üle vaidlusi pidama. Mul on väga kahju, et näiteks Valgas istub varjupaigas juba kolmandat aastat üks väikest kasvu koerake, kellele mitte keegi järele ei tule. Hiljuti tulid me juurde koera sooviga inimesed Pärnust, kes ütlesid, et Valgasse nad lihtsalt ei sõida, sest see on liiga kaugel, kui koerake oleks siin, Tallinnas - võtaks küll ära. Selle tõttu, paraku, istub too bolonka edaspidigi seal, senikaua kui varjupaigad ei mõista, et koostöö pole sugugi nii halb, seda enam koostöö tõesti nii suure hoiupaigaga, kus soovijaid võtta oma koju kodutu koer leidub iga päev ja väga palju.

Kas eraisikutelt võtate jätkuvalt?
Muidugi, me ei keeldu kunagi kui pöördutakse abi järele, seda võivad tõestada väga paljud.

Kes te olete?
Me oleme - minu hoiupaik, kontaktisik Moskvas, kes tegeleb saatmiste korraldamisega (millal mis koer valmis on, kuhu ja kellega koos ta saab panna), veterinaararst, mitmed vabatahtlikud. See on tõsine süsteem. Lisaks oma autojuht kõigi vajalike sertifikaatidega, samuti autojuht Venemaa territoriumil, kes sõidab sinna, kuhu tarvis, et tuua loom nii öelda raskesti pääsetavatest paikadest. Edasi - tolliametnikud mõlemal pool riigipiiri, samuti inimene, kes tegeleb koera transpordiks vajalike dokumentide vormistamisega. Njuansse on siin palju.

Kokkuvõtlikult - meie kodulehel leiate nüüd veel suurema valiku koeri, kes ihkavad head peremeest, ja halvad inimesed meie juurde ei tulegi!