KKK

Koeraomanikuna

  1. kanname hoolt, et koertel oleks kõht iga päev täis ja meel hea. Koer vajab toitu ja vett täpselt samuti nagu iga elusolend. Ta on küll näiliselt vähenõudlikum, kuid tema organism vajab sarnaselt inimesele täisväärtuslikku toitu - õigetes kogustes vitamiine ja mineraale.
  2. vaktsineerime oma koeri kord aastas marutaudi ja teiste enamlevinud koerte nakkushaiguste vastu – sellega hoiame nii oma kui teiste koerte tervist. Marutaud on ravimatu haigus. Seda on ka paljud teised koerte nakkushaigused – vaktsineerimisega kaitsed ennast, oma lähedasi ja oma koera. Kahjuks ei ole vaktsiini kõikide haiguste vastu, kuid õnneks on see olemas enamlevinud ja surmaga lõppevate haiguste vastu.
  3. teeme oma koertele vähemalt 2 korda aastas ussikuuri. Koer käib ja nuusib iga rohukõrt, iga puud, iga hunnikut. Samuti võib ta valimatult suhu ahmida inimese mõistes mittesöödavat kraami – nii tekib oht sooleparasiitide saamiseks. Sooleparasiidid kahjustavad ja nõrgestavad koera organismi. Taolise ravikuuriga säästad koera tervist.

    Vältimatult vajalik on ussikuuri tegemine vähemalt 10 päeva ENNE iga-aastast vaktsineerimist. Selleta võib vaktsineerimise tulemus jääda poolikuks, halvemal juhul – üldse mitte mõjuda.
  4. õpetame oma koerad endale kuuletuma – oleme neile karja juhiks. Koer on nn karjaloom – iidsetest aegadest on elanud karjas nii hundid kui šaakalid, keda loetakse koerte esivanemateks. Igas karjas oli ja peab olema karja juht.

    Kui sina seda ülesannet koera õpetamisega enesele ei võta, võtab selle positsiooni koer. Koera õpetamisega väldid olukorda, kus karjajuhiks saab teie peres koer. Vaevalt, et sulle meeldiks koerale alluda.
  5. ei peksa oma koeri ega kasvata/õpeta neid ka muul moel agressiivseteks. Peks tekitab koeras hirmu ja hirm on üks agressiivsuse peamisi põhjuseid. Kas sulle meeldiks, kui koer sind ründab? Kindlasti mitte. Ära lase siis oma koeral selliseks kasvada, ära õpeta teda kurjaks, ära peksa teda. Kui soovid oma koera näha kodu valvuri ja kaitsjana, siis selleks on olemas vastavad kursused. Sellise ülesande täitmiseks peab koer läbima ka vastava koolituse. Pea meeles – agressiivne koer on relv, mittekontrollitav relv ja sellise relva oskamatu käsitlemine võib kaasa tuua traagilisi tagajärgi, nii koerale, sulle endale, su perele ja kõikidele ümbritsevatele.
  6. hoolitseme, et meie koerad oleksid ühiskonna täieõiguslikud liikmed, õpetame nad suhtlema nii teiste koerte kui inimestega. Sa käid oma koeraga jalutamas ja kohtad teisi koeri ja inimesi. Sa ei tea, kuidas teda juhtida või kinni hoida. Ja tihtipeale sa ei jõuagi teda kinni hoida. On ju tuttav vaatepilt: omanik lohisemas tiriva kähiseva koera järel? Selliste situatsioonide vältimiseks vii koer juba kutsikana teistega suhtlema ja luba tal suhelda – nuusutada teisi koeri (see on nende tervitus ja tutvustus), inimesi (koerale on see tervitus ja tutvumine). Vii ta võimalikult erinevatesse kohtadesse, et ta õpiks rahulikult käituma. Ja kui ta on rahulik, siis kiida teda. Nii saad endale ustava sõbra, keda sa ei pea jõuga kinni hoidma. Kui võimalik, mine koertekooli – treenerilt saad häid nõuandeid oma koeraga toimetulemiseks ja treeningplatsil on koeral hea võimalus suhelda teiste koertega.
  7. peame kinni seadustest, mis sätestavad koerapidamist nii terves riigis kui ka kohaliku omavalitsuse territooriumil. Seadus on seadus ja täitmiseks eelkõige inimestele, kuna koer ei oska lugeda. Seadust järgides võidad endale ja oma koerale tunduvalt rohkem sõpru, kui seda eirates. Enamikes linnades ja teiste omavalitsuste territooriumitel on kehtestatud lemmikloomade pidamiste reeglid – pea meeles, et seaduse mitteteadmine ei vabasta kohustusest seadust täita. Informatsiooni koerte ja kasside pidamise kohta võid tavaliselt kõige kergemini leida internetist, omavalitsuste kodulehekülgedelt.
  8. märgistame oma koerad kas kiibi, tätoveeringu või kaelarihma küljes oleva andmekandja abil. Iga koeraomaniku õudusunenägu on see, et tema lemmik on kadunud – tõmbas rihmast lahti, hüppas üle aia jne. Ja kadus. Kui sinu koer on märgistatud ja tema märgistus registrisse kantud koos omaniku andmetega, on sul võimalus teda kergemini üles leida. Ja ka leidjatel sinu, kui omaniku, isikut tuvastada.
  9. koristame alati oma koerte järelt nii avalikus kohas, kui ka oma aias. Ega sulle endalegi ei meeldiks koera “hunnikusse” astuda: jalutada mööda kõnniteed või veeta aega pargis, kus igal sammul on koerte väljaheited. Kasuta koristamiseks väikest kilekotti – õigel koerapidajal on tagavarakilekotid alati taskus kaasas. Ehkki viimasel ajal on suuremates linnades ka juba spetsiaalseid kilekotte võimalik prügikastide juurest leida, ei saa nende olemasolule alati lootma jääda.
  10. hoolitseme piisavalt oma koerte liikumisvõimaluste eest - käime nendega regulaarselt jalutamas ka siis, kui meil on oma aed. Koer vajab liikumist, et tema luustik ja lihaskond oleks tugev ja terve. Samuti vajab ta erinevaid situatsioone, suhtlemist jne. Ka “ajalehe” lugemist ehk siis teiste koerte ja vahel ka muude loomade poolt jäetud lõhnade-märgistuste nuuskimist ja oma “vastavate teadete” jätmist. Kooskäimine tugevdab sidet ja usaldust teie vahel – su koer on õnnelik, kui ta saab koos sinuga väljas liikuda ja sinul endal on võimalus nautida koerapidamise parimaid hetki.
  11. jalutades koeratega avalikus kohas, hoiame neid rihmas. Nii on koerale ohutum – ta ei saa uisapäisa tormata sõiduteele, nähes teisel pool teed näiteks kassi või mõnd teist koera. Samuti väldid nii ebameeldivaid kogemusi inimestega, kellele koerad mingil põhjusel ei meeldi. Kui koera ründab teine koer, siis seaduse ees on süüdlane alati lahtiolev koer ja tema peremees. Ka siis, kui situatsiooni alustajaks pooleks ei olnud sinu koer...
  12. suhtume vastutustunde ja tähelepanuga emaste koerte jooksuaega ning teeme kõik endast oleneva, et ei sünniks soovimatuid ja kahtlase väärtusega pesakondi. Ka siis, kui oled isase koera omanik. Mõtle kasvõi sellele, kas ja kuidas sulle meeldiks, kui sinu emase koera juurde isaste hordid tormavad. Maailmas on palju õnnetuid koerapoegi, kes satuvad varjupaika ja keda pannakse magama. Oled sa mõelnud, kas sa suudad sündivatele kutsikatele leida hea ja armastava kodu? Koera elu ei jää selle võrra vaesemaks, kui sa jätad ta ilma ema- ja isarõõmudest.
  13. me ei jäta oma koeri hooletusse. Koer on sõltuv sinust, omanikust. Sina toidad teda ja annad talle magamisaseme. Sinuta on ta määratud varem või hiljem hukule.
    Hoia oma truud sõpra nii, nagu tema sind austab ja armastab.

Eesti Koeraomanike Selts